Weekend ze śliwką w roli głównej i dużo więcej...

Weekend ze śliwką w roli głównej i dużo więcej...

Atrakcje Odsłony: 1269

To będzie przygoda z Wisłą w tle. Jej malownicza wstęga wyznaczy naszą trasę i odsłoni sielskie widoki wsi. Aż trudno uwierzyć, że tak blisko miasta przeniesiemy się w zupełnie inną rzeczywistość.

DOLINA DOLNEJ WISŁY: Bydgoszcz – Strzelce – Kozielec – Chrystkowo – Topolno – Luszkowo - Bydgoszcz

Wyjeżdżając z Bydgoszczy przez Fordon drogą nr 256 mijamy Strzelce Dolne – królestwo śliwki węgierki. Przypominają o tym szyldy informujące o możliwości nabycia „Powideł strzeleckich”, które od kilku lat znajdują się na liście produktów tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa. 200-letnia tradycja smażenia powideł w miedzianych (kuprowych) kotłach i mieszania ich tzw. „bocianem” przetrwała do dziś. Kilkanaście lat temu po raz pierwszy uchylono rąbka kulinarnej tajemnicy i zaprezentowano proces powstawania tutejszych specjałów podczas „Święta Śliwki”. We wrześniu ściąga ono do Strzelec Dolnych prawdziwe tłumy. 

Jadąc dalej trzymamy się Wisły i kierujemy najpierw do Trzęsacza, a następnie do Kozielca. Warto wspomnieć, że na terenie pobliskiej wsi Gądecz, w malowniczym wąwozie, ukryły się wapienne jaskinie - „Bajka I” i „Bajka II”. Choć wejścia do nich są bardzo wąskie, do jednej z nich można się wczołgać. To wyzwanie dla prawdziwych koneserów terenowych osobliwości. W urokliwy krajobraz przemierzanej przez nas gminy Dobrcz wpisują się dwa drewniane kościoły: św. Marii Magdaleny z 1699 r. we Włókach oraz Niepokalanego Poczęcia NMP w Kozielcu. Ta maleńka, niegdyś protestancka, świątynia powstała na pocz. XIX w. na krawędzi wiślanej doliny. Idąc w kierunku Wisły dotrzemy do punktu widokowego. Z Kozielca jedziemy przez Grabowo do Chrystkowa, gdzie znajdziemy ślady Olendrów – osadników przybyłych tu z Holandii w dobie reformacji, którzy znani byli z umiejętności zagospodarowania terenów nadrzecznych i radzenia sobie z żywiołem wody.

Chrystkowo szczyci się dobrze zachowaną olenderską chatą z końca XVIII w. Pod strzechą tego okazałego domu z frontowym podcieniem znajdziemy skromne w wystroju izby i tradycyjne sprzęty. Pochylnia w sąsiednim budynku inwentarskim służyła do wprowadzania zwierząt na piętro podczas powodzi. W pobliskim sadzie odtwarzane są stare odmiany jabłoni.

Z Chrystkowa zawrócimy, by poznać mijany wcześniej kościół - najstarszy zabytek Gminy Pruszcz. Topolno nazywane jest „Częstochową Północy” za sprawą Sanktuarium Matki Bożej Uzdrowienia Chorych. Pierwszymi gospodarzami kościoła byli oo. Paulini, którzy otrzymali budynek w roku 1685, dwa lata po ukończeniu jego budowy, wraz z cudownym obrazem. Miejscowa legenda głosi, że wizerunek Maryi przypłynął tu Wisłą. Punkt widokowy Talerzyk. Po to aby zachwycić się panoramą królowej polskich rzek i otwartymi przestrzeniami utworzonego tu ćwierć wieku temu Nadwiślańskiego Parku Krajobrazowego warto wdrapać się na punkt widokowy „Talerzyk”, w miejscu średniowiecznego grodziska, po którym niestety nie pozostał już ślad. Nieopodal znajduje się „Winnica przy Talerzyku” – rodzinna manufaktura, w której od kilku lat dojrzewają soczyste grona i powstają wytrawne trunki. Z wiatrem we włosach i lampką wina w dłoni wysłuchamy opowieści o winiarskich wyzwaniach, zasobach starej piwniczki i spełnionych marzeniach.

Sery od pobliskiego gospodarza dopełnią całości. To nie tylko degustacja wina – to smakowanie życia! Ponieważ nasz turystyczny apetyt rośnie, zanim wrócimy do Bydgoszczy, warto odwiedzić nadwiślańską chatę z 1801 r. w Luszkowie.

Choć droga do niej jest wąska i gęsto porośnięta – warto ją przebyć. Znajdziemy tu lamus z setkami przedmiotów używanych niegdyś w gospodarstwie, ozdobne elementy architektury wiejskiej i stare urządzenia techniczne. W spiżarni u Mennonity możemy zaopatrzyć się w naturalne soki, konfitury i pyszne krówki na śmietance. Dziedzictwo kulturowe Doliny Dolnej Wisły, w tym lokalne specjały odtwarzane ze starych receptur, znalazły się w ofercie Szlaku „Niech Cię Zakole”, który kieruje się dewizą „Robimy to co lubimy, dzielimy się tym co najlepsze”. Koneserzy kulinariów koniecznie powinni odwiedzić „Festiwal Smaku”, który co roku odbywa się w Grucznie, w drugiej połowie sierpnia. Wracając do Bydgoszczy szosą gdańską, w miejscowości Borówno mijamy jezioro o tej samej nazwie.

Znajduje się tu popularna wśród Bydgoszczan plaża oraz wypożyczalnia sprzętu wodnego. Dalej nasza droga do miasta prowadzi przez dynamicznie rozwijającą się gminę Osielsko, z licznymi obiektami usługowymi, w tym hotelami i restauracjami.

Źródło: https://visitbydgoszcz.pl/

Drukuj